Kelionės po Lietuvą

ŽVAIGŽDŽIŲ IR EŽERŲ TAKAIS !

2021.07.31

KELIONĖS DATA

41 Eur suaugusiam, 36 vaikui* Eur

KELIONĖS KAINA

Marijampolės. Vilkaviškio. Kazlų Rūdos.

IŠVYKIMAS IŠ
Molėtų rajonas išsiskiria ne tik vaizdingomis apylinkėmis ir ramiu poilsiu gamtoje ar vandens maršrutais, bet ir turtingu kultūros paveldu – daugiau nei 400 dailės, architektūros ir istorijos paminklų. Iš kurių pusę aplankysite ir jūs. Taip lankatis šiame ežerų krašte jūms netruks ir tikrų kaimiškų linksmybių.

KELIONĖS PROGRAMA 
Pradėję savo kelionę vos patekėjus saulei vykdami link nuostabiojo ežerų krašto stabtelsime Ukmergėje, kur Šventosios upės ir Vilkmergėlės upelio santakoje pasitinka 16 metrų aukščio piliakalnis. Istorijos šaltiniai mini Ukmergės piliakalnyje stovėjus Vilkmergės pilį. Jos apylinkės Livonijos ordino XIVa. niokotos nuolatos. Pilis užimta buvo, rodos, tik 1385 m. gegužės mėnesį, ją netikėtai užklupus kryžiuočių remiamam Sudimantui. 1388 m. rugsėjo mėnesį pilį, artėjant kryžiuočiams, sudegino jos gynėjai. Vėliau ji atstatyta, nes kryžiuočių buvo užimta 1391 m. rugpjūtį. Stephenas Chistopheris Rowellas, Didžiosios Britanijos istorikas, istorijos mokslų daktaras, tyrinėjantis Lietuvos istoriją, savo monografijoje “Iš viduramžių ūkų kylanti Lietuva” rašo, kad: “Gediminaičių dinastija gali būti kildinama iš XIII a. minimo kunigaikščio Vilikailos ir prasidėjo Ukmergėje (Vilkmergėje)”. Beje, iškelta versija, kad Gediminaičių simbolis – “Gedimino stulpai” – gali būti kildinamas iš stilizuotų čia stovėjusios pilies vartų.
Pasigrožėję piliakalniu ir nuo jo atsiveriančiu vaizdu toliau keliausime į Etnokosmologijos muziejų tyrinėti žvaigždžių. Taip pat pakilsime į bokštą arčiau žvaigždžių ir pasigrožėsime nuostabia apylinkių panorama. O kol kilsime, klausysimės pasakojimų apie dangaus kūnų vaidmenį mūsų protėvių gyvenime. XX a. septintajame dešimtmetyje senoji Vilniaus universiteto observatorija buvo gaubiama miesto šviesų, dulkių ir dūmų. Tuomet pradėta žvalgytis naujos vietos observatorijai Lietuvoje. Apsispręsta, kad tinkamiausia bus už Molėtų esanti Kulionių kaimo kalva Želvos ežero apsuptyje. Etninės kultūros entuziastams Astronomijos observatorijos personalo vadovui dr. Gunarui Kakarui bei Puslaidininkių fizikos instituto vyr. moksliniam bendradarbiui dr. Libertui Klimkai radus bendras temas – lietuvių tautos sąsajas su dangumi, Saule, Mėnuliu, žvaigždėmis - gimė etnokosmologijos idėja Lietuvoje. Mūsų kelionei įgaunant pagreitį keliausime į nuostabią bei be galo visų mėgiamą vietą - Ežerų žvejybos muziejų.

Ežerų žvejybos muziejų įkūrė istorikė V. Mackonienė. Muziejaus ekspozicijose galima pamatyti įvairių žvejybos įrankių, kuriais žvejojo Rytų Lietuvos žmonės XIX a. pabaigoje, taip pat susipažinti su archajine žvejyba ir sužinoti, kaip šis verslas keitėsi. Ekspozicija išdėstyta atstatytoje XIX a. žvejo pirkioje ir svirne. Seniausias muziejaus eksponatas yra įspūdingas 4 metrų ilgio XV a. luotas. Muziejuje eksponuojami senieji ungurių gaudymo prietaisai, senoviniai tinklai, automatinės meškerės ir kt. Eksponuojami linai ir kanapių pluoštas – pagrindinė žaliava tinklams megzti.
Ežerų žvejybos muziejuje įkurdinta įvairių gyvūnų iškamšų ir kailių kolekcija – net penkiuose žemynuose medžiojusio Antano Truskausko trofėjų ekspozicija. 120 skirtingų žvėrių ir paukščių iškamšų – tai tik trečdalis privačios kolekcijos, kurią jis padovanojo muziejui.
Į muziejų įeina ir daugiau ūkinių pastatų: žvejo kambarys, kamarėlė, žuvų rūkyklos. Kiemą puošia pynučių tvoros, gėlynai, senos valtys. XX a. gale šioje teritorijoje pastatyti trys liaudies skulptoriaus Stasio Karanausko stogastulpiai – vėžiavimui, žvejybai ir Mindūnų krašto gamtai. Šalia įrengtas baseinėlis, kuriame plaukioja žuvys. Kuriame susipažinsite su žvejyboje naudotais įrankiais ir priemonėmis. Ir kaip gi be tradicinės šio krašto žuvienės! Gaspadinė iš virs žuvienę ant laužo, o jums beliks tik skanauti ir mėgautis.
Po skanių bei šiltų pietų savo kelionę pratęsime Paukščių kaime. Paukščių kaimas – tai ne tik vienos šeimos įkurtas paukščių ūkis. Tai – puiki nuotaika, pažintis su nuostabiais šeimininkais ir daug daug juoko. Čia pamatysite ne tik retus paukščius, bet ir kitus gyventojus: alpakas, asiliuką, triušius, avis. O jų vardai atskleis įdomias istorijas bei beribę šeimininkų fantaziją. Kepsite kiaušinius su spirgučiais ant laužo, rašysite laiškus žąsies plunksna, ragausite žolelių arbatą ir pasisemsite nuostabių emocijų, kurias dovanoja mieli šio krašto žmonės. Apie sparnuočius šeimininkė gali valandų valandas pasakoti, nes tik ,,Paukščių kaime’’ gyvena daugybė naminių paukščių rūšių. Tarp jų yra kilusių iš Afrikos. Kalbama, kad čia galima išvysti savo laimės paukštę. Taip pat be viso to pašaudyti iš lanko ir pamatyti tai, ko dar nematėme, išgirsti ko nesame girdėję. Apsilankę šioje neįprastoje vietoje išvykti ir atsisveikinti bus be galo sunku, tačiau tai padaryti teks nes kita mūsų kelionės stotelė bus Molėtų mieste.
Atvykę į Molėtus žavėsimės šiuo miestu ir klausysimės vietinės gidės pasakojamos jo istorijos. Molėtų vardo kilmė nėra tikrai išaiškinta. Pagal padavimą, kadaise Molėtai buvo didelis miestas. Jis užėmęs plačią teritoriją, kurioje buvo net septynios bažnyčios. Galbūt vietovardis turėjęs kilti iš žodžio „molis“, tačiau Molėtai yra ne molėtoje, o smėlėtoje vietoje. Kai kuriose tarmėse bendrinis daiktavardis „molė“ – reiškia pievą, kitose – molėtą žemę. 1884m. Varšuvoje išleistame geografijos žinyne Siesarčio ežeras vadinamas „Maliaty“. Mokslininkai mano, kad ankstesnis ežero vardas buvęs Molėtas. Tai susiję su miesto vardo kilmės aiškinimu. Legendoje apie Molėtų kilmę pasakojama, kad vienas bajoras, važiuodamas karieta į Uteną, užklimpo molyje ir negalėjo išsikapstyti iš ten. Jis šaukėsi pagalbos žmonių, bet ir jie negalėjo padėti. Tada bajoras apsigyveno šitame krašte ir miestelį pavadino Molėtais.

Į kelionės kainą įskaičiuota:
*kelionė turistinės klasės autobusu, 
*kelionės vadovo paslaugos, 
*ekskursinės programos sudarymas,
*kelionės dokumentų tvarkymas.
Į kelionės kainą neįskaičiuota:
Lietuvos etnokosmologijos muziejaus lankymas: 6 eur/asm, senjorams, dieninio kurso studentams – 3 eur/asm.
Ežerų žvejybos muziejaus lankymas: 4 eur/asm; senjorams, moksleiviams, studentams – 2 eur/asm.
Rimydžių žuvienės edukacija-degustacija: 5 eur/asm., vaikams iki 10 metų nemokamai.
Paukščių kaimo edukacinė programa: 8 eur/asm.
Ekskursija Molėtuose: 2 eur/asm.

*Išvykimo informaciją gausite SMS žinute Jūsų nurodytu telefono numeriu likus 1-2 dienoms iki kelionės.
*Atsižvelgdamas į objektyvias sąlygas ir grupės pageidavimus, kelionių organizatorius gali keisti kelionės programą. Objektų lankymo tvarka, skaičius ir įėjimo bilietų kaina gali kisti, kelionės vadovas muziejuose ekskursijų neveda.
*Kelionės metu galime daryti vaizdo įrašus ar nuotraukas, nepamiršdami asmens teisės į privatumą, garbę bei orumą. Jei viešoje vietoje nufotografuoti ar nufilmuoti asmenys, kurie gerai matomi, atpažįstami, bet situacija nepateikia žmogaus iš negatyvios pusės – tai netraktuojama kaip brovimasis į jų privačią erdvę ir tokius įrašus galima naudoti. Fotografijos bei vaizdo įrašai gali būti naudojami UAB „Janikės kelionės“ rinkodaros bei įvaizdžio kūrimo tikslais. *Asmenys, pageidaujantys atšaukti savo atvaizdo naudojimą nurodytais tikslais, apie tai turi informuoti el. paštu info@janikeskeliones.lt.
Turistas įsipareigoja:
• Keleiviams vėluojantiems 10 minučių ir daugiau autobusas nebelaukia.
• Atlyginti kelionės metu padarytą žalą (sugadintą viešbučio inventorių, transporto priemones ir kt.). Jeigu žala padaryta nepilnamečio, visus nuostolius už jį apmoka atsakingas asmuo. Jeigu turistas prisiima kaltę ir sutinka atlyginti žalą, žalą reikia atlyginti vietoje. Tais atvejais, kai turistas kaltės neprisiima, kelionių organizatorius turi teisę žalą išieškoti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Turistas neprivalo atlyginti žalos atsiradusios dėl nenugalimos jėgos.

Rezervuokite vietas