Kelionės po Lietuvą

TEN AUKŠTAI, AUKŠTAI LIETUVOJE (Zarasai II dalis)

2020.10.17

KELIONĖS DATA

34 Eur suaugusiam, vaikui* 30 Eur

KELIONĖS KAINA

Marijampolės. Vilkaviškio. Kazlų Rūdos. Kaunas (Mega)

IŠVYKIMAS IŠ
Dažnas mūsų keliautojas, jau spėjo apkeliauti didžiąją dalį Lietuvos turizmo kelių. Atvykę į Zarasus pateksite į kalvų, ežerų ir miškų apsuptyje įsikūrusį rojų, dar nuo seno žinomą kaip Lietuvos Šveicarija. Šiame 1 dienos kelionės maršrute aplankysime TOP vietas kaip Salako miestelis, Zarasų apžvalgos ratas ir Sėlių aikštė ir dar nematytus objektus, kurių nebuvo vasaros programoje! 

KELIONĖS PROGRAMA

Anksti ryte išvyksime Zarasų link. Mūsų pirma kelionės stotelė prasidės Antalieptės miestelyje. Miestelyje esančių kultūros paminklų gausa liudija, kad ši vietovė skaičiuoja jau ne vieną šimtmetį. Neatsitiktinai vienas iš ryškiausių lankytinų Antalieptės lankytinų objektų – Šv. Kryžiaus bažnyčios ir buvusio basųjų karmelitų vienuolyno ansamblis. Tai – svarbūs istoriniai ir kultūriniai miestelio akcentai. Pamatysime ir Pėsčiųjų tiltą per Šventąją įrengtas 1986m. Tiltas medinis ant metalinių lynų, nuo 1999 m. paskelbtas istorijos ir technikos paveldo objektas. Aplankysime Antalieptės vandens malūną. Tai vietos meistrų akmenskaldžių rankomis pastatytas malūnas. Sako, kad apie 1924 m. Antalieptėje užsidegė elektros lemputės, mat, tais metais malūne pradėjo veikti mažytė elektros stotis, kurios energija naudojosi keli miestelio gyventojai. Ir pasiruoškite trumpam rudens žygiui! Pasivaikščiojimo Šavašos pažintiniu taku pamatysite Lūžų akmuo, pasivaikščiojimas miške, kalnų upės pakrante, ties vienintele vieta, kur išlikusi autentiška baltų šventykla. Šavaša – ypatinga Lietuvos upė. Čia upės slėniai – svaiginančio aukščio, o vandenys krenta net 8-11 metrų kas vieną kilometrą. Kaip tikroje kalnų upėje! Šavašos kintanti nuotaika ir malonus čiurlenimas pavergs kiekvieno keliautojo širdį, o aukšti slėniai, kraštovaizdis svaigins ir reikalaus šiek tiek jėgų ir turistinių įgūdžių.

Vėliau mūsų kelias ves prie Zarasų apžvalgos rato, kuris yra tikra  miesto puošmena - 17 metrų virš ežero iškilęs ratas. Nuo jo atveria vaizdinga „mėlynosios miesto akies“ panorama su visomis salomis. Šalia apžvalgos rato nusitęsusi ežero pakrantė, kurioje galima pasigrožėti skulptūrų parku bei fontanu. Tęsime kelione po miestą aplankydami Sėlių aikštę. Lietuvoje  ši,  vienintelė  tokia, radialinio  išplanavimo ir saulės  pavidalo  aikštė  yra  urbanistikos paveldo objektas. Šalia Sėlių aikštės pamatysite ir kitą puošmeną – XX a. pradžioje pastatytą grakščiąją Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčią* (tikslinamas įėjimas į objektą), kurios altorių puošia stebuklingai per gaisrą nesudegęs Švč. Mergelės Marijos paveikslas. 
Ar esate girdėję kaimelį Salakas? Tik įvažiavus į Salako kaimelį, pasitinka Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčios bokštas. Kuo išskirtinė ši bažnyčia? Atvykus prie jos būsite sužavėti ją supančia gamta, bei didingumu, kuris leis pasijusti tarsi būtumėte ne Lietuvoje, o tari Normandijoje ar senojoje Anglijoje! Ši bažnyčia įspūdinga tuo, kad buvo pastatyta iš akmenų. Kadangi tokiai didžiulei bažnyčiai reikėjo labai daug akmenų, vien Salake tiek jų nebuvo. Todėl po apylinkę netruko pasklisti kalbos, kad vykstančiųjų į Salaką prašoma į vežimą įsimesti vieną ar kelis akmenis ir tokiu būdu prisidėti prie statybos.

Kelionės pabaigą vainikuosime senuoju Tiltiškių vandens malūnu kuris stovėjo 150 metrų toliau nuo dabartinio. Be paprastų dviejų girnų, kruopinės, čia buvo veliamas milas, pjaunamos lentos. Malūne veikė elektrinė, gaminusi elektros energiją ir tiekusi į Tiltiškių kaimo ir Salako miestelio gyventojų elektros energijos tinklus. Malūną ir Salaką jungė pirmoji Zarasų krašte aukštos įtampos elektros tiekimo linija su dviem transformatorinėmis. Šiuo metu malūne yra pagrindinis ir originaliausias muziejaus eksponatas – tai pats vandens malūnas išlikusios originalios girnos, keltuvas, autentiški vitražai. Didžiąją muziejaus dalį užima senoviškų radijo aparatų kolekcija: nuo seniausios detektorinės radijos, vienos pirmųjų garso laikmenų gramofoninės plokštelės iki Kauno radijo gamykloje gamintos magnetolos. Taip pat galėsite paragauti vietinių šeimininkių paruoštų sraigių. Kas keliavote vasarą su mumis, turėjote girdėti, kai gidas pasakojo apie charizmatiškus malūno savininkus, ir kad čia būnant "vakarėlis" garantuotas, tad prie degustacijos ir lankymo vakare bus muzikinė programa!

Pasilinksminę, pamatę Zarasus rudenio spalvomis, paskanavę sraigių ir kupini įspūdžių keliaujame namo.... ir sakome iki pasimatymo Zarasams!

  • kelionė autobusu
  • lydintis gidas visos kelionės metu, vietinis gidas
  • kelionės programos rengimas ir derinimas

  • Tiltiškių vandens malūno lankymas su sraigių degustacija ir muzikine programa: 12,50 Eur asmeniui.
  • Salako bažnyčia ir lankymasis bokšte: 1,00 Eur/asm. 
  • ASMENINĖS IŠLAIDOS
  •  tikslinama 29 EUR asmeniui (suaugusiam)
  • tikslinama 24 EUR* asmeniui (vaikui iki 12m.)

Rezervuokite vietas