Kelionės po Lietuvą

Pasienio taklas po istorinį karalienės Bonos miestą

tikslinama

KELIONĖS DATA

tikslinama

KELIONĖS KAINA

Marijampolės. Vilkaviškio

IŠVYKIMAS IŠ
Keliaujam po pasienį? 

Kviečiame Jus pasižvalgyti po garbingą ir jau beveik 100 metų siekiančia istorija alsuojantį miestelį. Išgirsite dar niekur negirdėtus faktais apie Kybartus, tikras istorijas iš kybartiečių gyvenimo, įdomius pasakojimus apie kiekvieną aplankytą objektą. O kokių tik neregėtų objektų yra Kybartuose! O pamatyti ir aplankyti Kybartuose išties yra ką daug daugiau.  Nustebsite - Caro traukinio "parkingas", Europos Sąjungos siena ir "takelis", kuriuo 1940 m. iš Lietuvos  pasitraukė Prezidentas. KELIONĖS PROGRAMA

⚠️ Išvykimas iš Vilkaviškio
⚠️ Išvykimas iš Marijampolės

Keli įdomūs faktai! Kolonizuojant Sūduvą karalienė Bona įkūrė Kybartų kaimą. Jame buvo pastatyta viena didžiausių ir gražiausių vakarų carinės Rusijos geležinkelio stotis bei įkurta pasienio muitinė. Stoties pastatus jungė požeminiai tuneliai. O spaudos draudimo metais šioje vietovėje susikirsdavo knygnešių keliai. 

Ekskursija prasidės skverelyje prie autobusų stoties, kur 2005 metais buvo pastatytas paminklas knygnešiams. Iš Kybartų pasienio posto per Eitkūnus spauda buvo gabenama traukiniais, vežimais ir pėsčiomis. Svarbu pažymėti, kad 1898 m. caro valdžia davė leidimą netgi šauti į knygnešius. Dėl šios priežasties daug žmonių, saugojusių lietuvišką žodį nukentėjo. Žygiuojant nuo paminklo, mūsų ekskursija tęsis euchoristinio išganytojo bažnyčios prieigose. Joje sukurta altoriaus kompozicija yra viena iš nedaugelių XX a. pirmos pusės Lietuvos bažnytinės dailės kūrinių. Ši kompozicija reprezentuoja naujos stilistikos skverbimąsi į Lietuvos bažnytinę dailę bei architektūrą, plačiau paplitusią XX a. 4-jame dešimtmetyje. Keliaujant Darvino gatve (vienintelė gatvė turinti tokį pavadinimą Lietuvoje), sustosime prie namo, kuriame kadais gyveno ir kūrė J. E. Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius. Taip pat pabuvosime prie namo, kuriame paskutinį kartą,  prieš išvykdamas į vakarus, posėdžiavo ir vakarieniavo LR prezidentas Antanas Smetona. Pro miesto sodą nužingsniuosime iki pat Lietuvos ir Rusijos valstybių pasienio. Tai vieta, pro kurią 1940 m. birželio 15 d. Lietuvos Respublikos prezidentas Antanas Smetona pasitraukė iš Lietuvos. Šią istorinę vietą žymi Kybartų bendruomenės iniciatyva pastatytas paminklinis akmuo.
 Ekskursijos metu išgirsite įdomius pasakojimus apie garsius, visame pasaulyje žinomus kybartiečius. Vienas tokių – garsus XIX amžiaus dailininkas, peizažistas Isaakas Levitanas. Jo atminimui Kybartų miesto parke stovi paminklas. Iš miesto parko patrauksime link Kybartų muitinės posto. Pakeliui sustosime prie istorinių pastatų, su dar įdomesniais pavadinimais – Berlynas, Paryžius ir kitų. Pasienyje pamatę istorinį muitinės pastatą, lydimi Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno, turėsime unikalią galimybę apsilankyti Kybartų muitinėje ir iš arti susipažinti su pasieniečių darbo ypatumais.
Kybartų miestą puošia pėsčiųjų viadukas - puiki apžvalgos vieta. Tai  ilgiausias viadukas Lietuvoje. Užlipę ant šio viaduko išvysite atsivėrusią panoramą į Kybartų miestą ir jo apylinkes. O tiems, kuriems likimas nepagailėjo ūgio bus netgi matoma Kaliningrado srities(!) muitinės teritorija, geležinkelio stotį, vieną didžiausių šiuolaikinių geležinkelio kelių. Nusileidus nuo viaduko aplankysime Šv. Aleksandro Neviškio cerkvę. Šiuo metu tai vienintelė cerkvė užnemunėje. Čia ir tik čia dar iki 1937 m. buvo gaminamos žvakės visos Lietuvos cerkvėms. Ši cerkvė yra Kultūros paveldo registre. Sakoma, kad ši cerkvė matė daugiau aukštųjų carinės Rusijos asmenų negu bet kuri kita cerkvė Lietuvoje.

Ekskursijos finaliniu taškui palikome Kybartų požemius – tai po Kybartų geležinkelio stoties muitinės pastatu esantys skliautuoti rūsiai, kurie atrasti tik 2002 metais. Kybartų miesto bendruomenės iniciatyva jie pritaikyti lankymui. Juose eksponuojami įrenginiai, kuriais į Lietuvą pro Kybartų muitinės postą nelegaliai buvo gabenamos įvairios prekės. Čia nuolat eksponuojamos foto parodos apie Kybartus.
Po puikios dienos kelionės pabaigai edukacinė programa kaimo bendruomenėje „Duonos kelias“. Bendruomenės "Virbalio vartai" Senųjų amatų centre vykdoma edukacinė programa, kurios metu praeisime visą duonos kelią nuo žemės dirbimo iki duonutės patekimo ant stalo.

Dalyviai susipažįsta su senoviniais įrankiais ir rakandais, Išgirsta daug patarlių, mįslių, prietarų susijusių su duona. Sužino, kokia duona kepama kitose šalyse. Patys rankinėmis girnomis mala grūdus duonai, dalyvauja duonos kepimo procese, pamato, kaip iškūrenama duonkepė krosnis, patys susiformuoja ruginės duonos kepalėlius ir iškeptą šiltą lauktuvę parsiveža į namus. O Virbalio gaspadinės vaišina spaudžiamu sūriu ir mušamu sviestu bei tikrais suvalkietiškais lašiniais bei dešra užsigeriant vietoje surinktų žolelių arbatą. O kol kepa duona susipažįstama su grindininiųų takų audimu, žvakių liejimu, virvių vijimu ir ir... Na visko neišpasakosi apie suaugusiųjų grupės laukiančią degustaciją ir išskirtinį produktą - "TREJANKĄ"- ruošiamą pagal receptą, kuriam virš 150 metų.
 • kelionė autobusu
 • lydintis gidas visos kelionės metu
 • kelionės programos rengimas ir derinimas
 • ZARASŲ KRAŠTO MUZIEJUS -1,50 EUR.SUAUGUSIAM // MOKSLEIVIAMS, SENJORAMS 0,50 EUR.
 • ŠLYNINKOS VANDENS MALŪNO EDUKACIJA IR DEGUSTAVIMAS -6 EUR.
 • STELMUŽĖS BAŽNYTINIO MENO MUZIEJUS -1,50 EUR. SUAUGUASIAM // MOKSLEIVIAMS, SENJORAMS 0,50 EUR.
 • SARTŲ REGIONINIO PARKO LANKYTOJŲ CENTRAS -1 EUR.
 • RAMŪNO ČIŽO ALAUS EDUKACIJAIR DEGUSTACIJA -7 EUR.
 • ASMENINĖS IŠLAIDOS
 •  tikslinama EUR asmeniui (suaugusiam)
 • tikslinama EUR* asmeniui (vaikui iki 12m.)

Rezervuokite vietas